- 02 Eki 2021 - 18:18 G: 04 Eki 2021 - 11:49

Urfa’daki tepeler dünya tarihini yeniden yazıyor!  

Şanlıurfa’da Taş Tepeler projesiyle 12 arkeolojik alanda çalışma yürütülürken, 7 tepede ise kazı çalışmaları devam ediyor. Taş Tepeler’deki çalışmaları yakından takip eden Tanıtım ve Pazarlama Koordinatörü Mehmet Gökhan Yurtsever, “Şanlıurfa için Taş Tepeler büyük bir fırsat olacaktır” dedi. Taş Tepeler’i turizm açısından değerlendiren ŞURO Başkanı Müslüm Çoban, “12 tepe Şanlıurfa’ya gelmek için 12 ayrı sebep olacak” dedi.

2018'de UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren Göbeklitepe'nin ardından Şanlıurfa’da Neolitik Çağ’a ait olduğu düşünülen 12 tepe daha gün yüzüne çıkarılıyor. Şanlıurfa’da Taş Tepeler projesiyle 12 arkeolojik alanda çalışma yürütülüyor. Proje kapsamında, Karahantepe, Gürcütepe, Sayburç, Çakmaktepe, Sefertepe ve Yeni Mahalle Höyüğü’nde kazı çalışmaları devam ediyor.

Birbirinden önemli keşiflerin gerçekleştirildiği Şanlıurfa, adeta tarih fışkırıyor. Dünya üzerinde ilk yerleşik yaşam ve sosyal topluluk örneklerine ev sahipliği yapan Taş Tepeler’in, kentin turizmi başta olmak üzere birçok alanda büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Kentteki kazıların ilk olarak Alman arkeolog Klaus Schmidt, tarafından Nevali Çori’de başladığını ve ardından Göbeklitepe, Karahantepe’nin de bulunduğunu belirten Tanıtım ve Pazarlama Koordinatörü Mehmet Gökhan Yurtsever, “İlk olarak Nevali Çori, ile başladı Urfa’daki kazılar. Klaus Schmidt önce Nevali Çori’de daha sonrasında Göbeklitepe’de kazı başlattı. Onun vefatından sonra bir süre herhangi bir kazı olmadı. Daha sonra şuanki mevcut kazı başkanımız Necmi hocamız üç sezondur Karahantepe’de kazı yapmakta. Necmi hocanın önderliğinde 12 ayrı nokta daha tespit edildi. Bunun 7 tanesinde mevcut durumda kazı çalışmaları başlatılmış durumda. Neolitik olarak Urfa çok zengin. Hatta Paleolitik olarak da çıkacaktır. Bunu ilerleyen zamanlarda da muhtemelen belirtecekler. Bu sayının 18 veya 20’ye de çıkması bekleniyor. Uzun vadede Urfa’ya çok fazla katkı sunacağını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

YURTSEVER: GÖBEKLİTEPE İLE AYNI DÖNEME AİTLER

Taş Tepeler’in 7 tanesinde kazı çalışmalarının devam ettiğini ve bu tepelerin Göbeklitepe ile benzerlik gösterdiğini aktaran Yurtsever, “7 tane tepede şu an kazı çalışmaları devam ediyor. Kazı çalışmalarının devam ettiği tepeler, Gürcütepe, Karahantepe, Göbeklitepe, Yenimahalle höyüğü, Sayburç ve Sefertepe.  Tabi bu tepelerin hepsi aynı kültüre sahip. Hatta Sayburç’ta yapılan kazı çalışmaları sorasında ortaya çıkan figürlere baktığımız zaman Göbeklitepe’dekiyle hemen hemen bire bir aynı figürlerin çalışıldığı görülüyor. Aralarında herhangi bir fark yok diyebiliriz aslında. Bunu kazı başkanımızla da görüştük. Dönem olarak birbirlerine yakınlar. Yani Göbeklitepe ile aynı döneme aitler. Tabi ilerleyen zamanlarda bu tepelerle ilgili çalışmalarımız başlayacak. Gerek basılı olarak gerek dijital ortamda bunların tanıtımını yapacağız. Hali hazırda zaten Urfa’daki bütün tarihi noktaların videolarını ören yerindeki kazı başkanlarından veya ilgili bilir kirşlerle çekim yapılarak, kendi sosyal medya ve youTube kanalımızda yayımlıyoruz” şeklinde konuştu.

YURTSEVER: BİZİM İÇİN İKİNCİ BİR FIRSAT   

Gabeklitepe’den sonra bu 12 tepenin Şanlıurfa için önemli ve ikinci bir fırsat olduğunu kaydeden Yurtsever, “Aslında Göbeklitepe Yılı bizim için fırsattı. Bunu değerlendirdik ama tam anlamıyla değerlendiremediğimizi düşünüyorum. Özellikle altyapı konusunda eksikliklerimiz vardı. Bu 12 tepeler bizim için ikinci bir fırsat hali hazırda altyapı için güzel çalışmalar var. Bölgede yeni oteller açılıyor, yeni restoranlar açılıyor. Bunlar altyapının oluşması, yeni tesislerin oluşturulması bizim için çok iyi. Umarım daha da iyi olacak. Yatırımcıların buraya gelmesiyle daha da iyiye gidecektir, altyapı konusunda bir yapılandırmaya gidilecektir” ifadelerine yer verdi.

YURTSEVER: BİZİM İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR ORGANİZASYON OLACAK

2023 yılında gerçekleşecek olan Uluslararası Dünya Neolitik Kongresi’ni, ağırlayacak altyapıya sahip olursa Şanlıurfa’da olabileceğini ve bunun kent için çok büyük bir organizasyon olacağını vurgulayan Yurtsever, “Bu kazıların Urfa’ya çok büyük katkısı olacak. Bakanın da en son bahsettiği konulardan biri Uluslararası Dünya Neolitik Kongresi 2023 yılında Şanlıurfa bunu ağırlayacak altyapıya sahip olursa bizim için çok büyük bir organizasyon olacak. Buradaki neolitik alanları tanıtmamızda da çok ciddi katkısı olacağını düşünüyorum. Umarım önümüzdeki şu iki yılda bütün eksikliklerimizi tamamlayarak kongreye ev sahipliği yaparız. Eksiklikler daha çok buradaki yatak kapasitemizde işte tesislerimizde var. Bunlarda zamanla yatırımcılar son dönemde Urfa’ya daha çok ilgi duymaya başladı.  Çünkü bize de başvurular geliyor. Buradaki bölgeye yatırım yapmaya gelen kişiler bizimle de irtibat halinde.  Güzel geri dönüşler var. Özellikle pandemiden sonra 2-3 aydır yatırım yapmak için gelen çok fazla insan var” diyerek sözlerine son verdi.

ÇOBAN: GÖBEKLİTEPE ASLINDA BİR KÜLTÜR

Şanlıurfa Bölgesel Turizm Rehberleri Odası (ŞURO) Başkanı Müslüm Çoban, Taş Tepeler’i turizm açısından değerlendirdi. Çoban Göbeklitepe’den sonra 12 tepenin daha bulunması kentin turizmi açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Gaöbeklitepe’nin aslında bir kültür olduğunu ve Göbeklitpe’nin yalnız olmadığını belirten Çoban, “Kültür Turizm Bakanımızın da teşrifleriyle Şanlıurfa Taş Tepeler lansmanı yapıldı.  Göbeklitepe aslında bir kültür. Göbeklitepe tek başına bir yer değil. Şu an dünya neolitiğinin merkezi Göbeklitepe. Göbeklitepe gibi toplamda 12 tepe ve genelinin ismi taş tepeler olarak anılıyor çünkü neolitik dönem.  Göbeklitepe’den sonrada Karahantepe çok ilgi çekmeye başladı. Şu anda Şanlıurfa Müzesinde Karahantepe’de çıkan eserlerin bir kısmı yine ziyaretçiler ve turistler çok rahatlıkla görebiliyorlar ve fotoğraflayabiliyorlar. Karahantepe’nin etkisiyle şu anda Şanlıurfa’ya gelmek isteyen birçok misafir var bunu özellikle biliyoruz. Bu Taş Tepelerin bir etkisi de Şanlıurfa’ya daha öncede gelip gezenler, tekrardan gelmeleri için ikinci bir fırsat oldu. Şu anda Göbeklitepe için birkaç yıl önce gelen misafirlerimiz şimdi de Karahantepe için gelecekler. Birkaç yıl sonra Sefertepe için gelecekler. Bundan sonrada Sayburç için gelecekleler ve bu 12 tepeler Şanlıurfa’ya gelmek için 12 ayrı sebep olacak” dedi.

ÇOBAN: HİÇBİRİ DİĞERİNİ GÖLGEDE BIRAKMAZ

Göbeklitepe başta olmak üzere bulunan 12 tepenin birbirini gölgede bırakmayacağı aksine birbirini tamamlayan birer undur olduğuna dikkat çeken Çoban, “Şu an Karahantepe Göbeklitepe’yi elbette gölgede bırakmaz. Çünkü neolitik denilince mihenk taşı Göbeklitepe hepsi birbirinin devamı. Karahantepe, Sefertepe, Sayburç bunlar birbirini tamamlayan ve Göbeklitepe’yle çağdaş, aynı kültür. Göbeklitepe’nin farklı bir cazibesi, farklı bir güzelliği var, Karahantepe’nin de farklı. Bunlar kesinlikle birbirileriyle yarıştırılacak öğeler değildir. Hepsi birbirini tamamlayan ve özellikle insanlık tarihimizin insanlık medeniyetimizin adeta bir pazılını tamamlayan birer parça. Bu pazılın en önemli parçası elbette ki Göbeklitepe’dir. Bütün eserlerimiz, bütün ören yerlerimiz kıymetli, hiçbiri diğerini gölgede bırakmaz” ifadelerini kullandı.

ÇOBAN: 2022 YILINDA ZİYARETE AÇILMASI PLANLANIYOR

Özellikle Karahantepe ile birlikte Şanlıurfa’ya ilginin daha çok arttığını ve ziyaretçilerin görmek istediği noktaların başında Karahantepe’nin geldiğini ve ziyarete 2022 yılında açılacağını belirten Çoban, “Şu anda Göbeklitepe ve özellikle Harran olsun, Halfeti olsun, Balıklıgöl olsun peygamberler şehri Urfa’ya zaten yoğun bir ilgi vardı. Özellikle Karahantepe ile birlikte bu ilgi daha da arttı. Hatta şu anda birçok acente ve gezginler Karahantepe’ye gitmek istiyorlar. Şu anda orası tam ziyarete açılmadı ve ilgililerin ve yetkililerin bize söylediği Nisan 2022 yılında ziyarete açılması planlanıyor. Bu bakımdan Urfa turizmine ekstradan bir ivme kazandırır. Urfa’ya gelmek için ikinci güçlü güzel bir sebep oluşturdu.  Urfa turizmi bunu kaldıracak kapasitededir. Özellikle yeni açılan tesislerimiz, otellerimiz şu anda yer sıkıntımız yok bunu belirtelim. Urfa’yla birlikte Güneydoğu Mezopotamya’da yoğun bir hareketlilik var turizm anlamında. Şu ana kadar gelen bütün misafirlerimiz yer bulabiliyor. Tabi gelmeden önce muhakkak otelini ayırtması özellikle bineceği otobüsü önceden ayarlaması ve turist rehberini önceden ayarlaması gerekiyor. Zaten birçok acente önceden Şanlıurfa Rehberler Odasını arayıp ŞURO’yu arayıp rehberlerini istiyorlar” şeklinde konuştu.

ÇOBAN: BİR TURİZM TEŞVİK PAKETİNİ URFA HAKKEDİYOR

Kentte bulunan Taş Tepeler’in ardından Şanlıurfa için bir Turizm Teşvik Paketi beklediklerini ve Şanlıurfa’nın bunu hakkettiğini vurgulayan Çoban, “2019 Göbeklitepe Yılına biraz hazırlıksız yakalandık. Ama Urfa yüzünün akıyla çıkabildi. Elbette ki eksikliklerimiz var. Şu an Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeler ve bütün turizmcilerin hatta sokaktaki Urfalının bile yapması gerek çok şeyi var. Gelecek misafirlerimizi ağırlayacak kapasitemiz var ama özellikle standartlarımızı daha da yükseltmeliyiz. Yeni açılan tesislerimiz var, otellerimiz, restoranlarımız, konuk evlerimiz ve açılacak daha birçok tesis de var. Özellikle Cumhurbaşkanlığı Kabinesinden veya hükümetimizden Turizm Teşvik Paketi’nin özellikle Urfa, Güneydoğu Mezopotamya için bir Turizm Teşvik Paketi bekliyoruz. İnsanların burada konaklama tesislerinin açması için biraz daha kolaylaşması bakımından paketin çıkması gerekir. Urfa   şu anda kaldırıyor ama özellikle tesislerimizin temizlik olsun, özellikle diğer hizmet kalitesini arttırıcı unsurlara gitmemiz gerekiyor. Gelen misafirlerimizi evet kaldırıyor am bu kadar tesis açılırsa özellikle yeni çıkacak olan bu 12 tepeler çünkü bu 12 tepe uzun yıllar sürecek bir kazı sürecini bekliyor. Her geçen yıl Urfa’ya gelecek olan turist sayısı da artacak. Çoğunlukla yerli turist dediğimiz iç turizm hareketi ama yıllar geçtikçe yabancı turistin de buraya gelme sayıları artacak. Yakın zamanda Birleşmiş Milletler bahçesinde Göbeklitepe sitelinin de oraya dikilmesi yine Şanlıurfa’nın tanıtımına büyük etkisi oldu.  Özellikle oteller noktasında bir Turizm Teşvik Paketini Urfa hakkediyor” ifadelerine yer verdi.  

ÇOBAN: TURİZM SEZONU ÇOK HAREKETLİ VE BEREKETLİ GEÇİYOR

Şanlıurfa için turizm sezonunu hareketli ve bereketli geçtiğini söyleyen Çoban, “Şanlıurfa ve bölgemizde turizm sezonu çok hareketli ve bereketli geçiyor. Hem hafta içi hem de hafta sonu, tabi hafta sonu daha bir yoğun oluyor. Balıklıgöl, Göbelitepe, Halffeti, Harran olsun, Şanlıurfa’nın tarihi sokakları cıvıl cıvıl. Gelen misafirlerimiz çok memnun, hava çok güzel, bir serinlik var ve özellikle lezzetli yemekler, sıra gecesi ve tarihi kültürel alanları gezdikleri zaman adeta masalımsı bir diyara geldik, bir Mezopotamya’ya geldik diyorlar. Bu bakımdan herkes çok mutlu. Urfa’mız temiz biraz daha temizliğe riayet etmemiz lazım ve gelen misafirlerimize güler yüzlülüğümüzü ve misafirperverliğimizi daha sıkça göstermeliyiz. Şanlıurfa İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile Şanlıurfa Rehberler Odası ve Turist Rehberleri Birliği   ile beraber gelen misafirlerimizi daha memnun olmaları için denetimlerimiz sürekli devam ediyor. Bu denetimler arttıkça gelen şikayetler de oldukça azalıyor” diyerek sözlerine son verdi.  

Esma ALBAYRAK- ÖZEL HABER/Urfa Pusula 

 

02 Eki 2021 - 18:18 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfa Pusula- Urfa haberleri, Sondakika Urfa haberleri, Urfa haber, güncel haberler değil haberi geçen ajanstır.